Data: 2023-03-21

BBCup w Haanji (EST), 2023-03–17-19 (Dzień drugi)

19 marca w Haanji, w drugim dniu zawodów Pucharu Państw Bałtyckich biatloniści rywalizowali w wyścigu na dochodzenie ze strzelaniem 3 razy leżąc lub 2 razy leżąc + 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 lub 150 m długości. Biatloniści rywalizowali na dystansie od 3 do 10 km.

Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta 2010-2011 r. ur., które rywalizowały na dystansie 3 km. Eweta Szidłauskaitie startowała z 3 pozycji ze stratą 3 sek. do lidera, szybko pokonała pierwszy kilometr, na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowała dwa razy, drugie wykonała szybko i bezbłędnie, bardzo szybko ślizgnęła na ostatnich podbiegach i na mecie zajęła 2 miejsce, zdobywając srebrny medal. Eweta Szidłauskaitie dystans 3 km pokonała za 13 min. 31,9 sek. Nika Kunczina startowała z 7 pozycji, na strzelaniu pomyliła się 4 razy, szybko ślizgnęła po dystansie i została nagrodzona medalem za zajęcie 6 miejsca.

Miła Sinkiewicz w grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. miała do pokonania 4 km. Miła stratowała z 4 miejsca z opóźnieniem 33 sek. od liderki. Miła na każdym strzelaniu pudłowała po razie, ale z powodów zdrowotnych nie była szybka na dystansie i na mecie zajęła 5 miejsce, dystans pokonując za 18 min. 08,2 sek. Eliza Szidłauskaitie startowała z 15 pozycji, na trzech strzelaniach pomyliła się 3 razy i finiszowała na 14 miejscu z wynikiem 21 min. 17,4 sek. Milena Bernatowicz zajęła 17 miejsce, pokonując dystans za 23 min. 26,2 sek. Amelia Bernatowicz finiszowała 24 z czasem 25 min. 47,4 sek. Łukasz Mincewicz miał do pokonania 5 km. Łukasz startował z 16 pozycji, pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i zajmował 10 miejsce. Na drugim strzelaniu pomylił się 3 razy, na trzecim 2 i zajął 13 miejsce, pokonując 5 km za 23 min. 48,3 sek. Dominik Nowickas finiszował na 18 miejscu z wynikiem 29 min. 35,4 sek., na strzelaniu pudłując 4 razy.

Jeszcze jeden medal biatlonowego Pucharu Państw Bałtyckich, tym razem srebrny, wywalczyła Sara Urumowa w wyścigu na dochodzenie na dystansie 10 km. Sara startowała z 3 pozycji z opóźnieniem 1 min. 52,0 sek. Sara na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 1 błąd, drugie wykonała bezbłędnie i ślizgnęła na drugiej pozycji. Na trzecim strzelaniu stojąc pomyliła się 2 razy, na ostatnim strzelaniu stojąc trafiła do 4 tarcz, szybko pokonała karną rundę 150 m i ostatnie 2 km do mety i finiszowała na 2 miejscu, pokonując 10 km za 38 min. 52,0 sek.

W generalnej klasyfikacji Pucharu Państw Bałtyckich w biatlonie, do której zostali zaliczone 8 startów w Finlandii, Ignalinie, na Łotwie i Estonii, najwyższe z biatlonistów Litwy 3 miejsce zajęła Miła Sienkiewicz, zdobywając 416 punktów. Do dziesiątki najlepszych także trafiły: Eliza Szidłauskaitie – 8 miejsce (216 pkt.), Wiktoria Augulytie – 8 miejsce (142 pkt.), Sara Urumowa – 10 miejsce (135 pkt.) oraz Łukasz Mincewicz – 7 miejsce (240 pkt.).

Pozdrawiamy Miłę Sienkiewicz, Ewetę Szidłauskaitie oraz Sarę Urumowę i życzymy sukcesów.