Data: 2023-02-28

Puchar Państw Bałtyckich w Ignalinie, 2023-02–25-26

Miła Sienkiewicz dwukrotną brązową medalistką biatlonowego Pucharu Państw Bałtyckich w Ignalinie

25-26 lutego w Ignalinie odbyły się zawody Pucharu Państw Bałtyckich, w których wzięło udział prawie 100 zawodników z Estonii, Łotwy, Finlandii i Litwy, w tym 12-osobowa grupa biatlonistów z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Szkoły Sportowej w Niemenczynie.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie od 3,6 do 10 km ze strzelaniem 2 razy leżąc lub leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 lub 150 m długości. Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta 2006-2007 r. ur., które rywalizowały na dystansie 6 km. Emilia Mincewicz na pierwszym strzelaniu leżąc i drugim stojąc pudłowała po dwa razy, dystans pokonała za 19 min. 02,1 sek. i zajęła 6 miejsce. Kotryna Kozłowskitie na strzelnicy pomyliła się 5 razy i zajęła 14 miejsce z wynikiem 25 min. 37,7 sek.
Bardzo dobrze w grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. na dystansie 3,6 km wystąpiła Miła Sienkiewicz, zdobywając brązowy medal biatlonowego Pucharu Państw Bałtyckich. Miła na strzelaniu leżąc pomyliła się 2 razy i zajmowała 5 pozycję. Miła szybko pokonała 1,2 km, drugie strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i zajmowała 3 miejsce. Miła szybko pokonała ostatnie 1,2 km i zajęła 3 miejsce, pokonując dystans za 16 min. 31,5 sek., ustępując tylko biatlonistkom z Estonii i Finlandii. Eliza Szidłauskaitie pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie i zajmowała 4 miejsce, drugie strzelanie także wykonała bezbłędnie, ale upadła na zjeździe i na mecie zajęła 8 miejsce z wynikiem 18 min. 07,9 sek., uzyskując drugi wynik wśród biatlonistek z Litwy. Nika Kunczina zajęła 10 miejsce z wynikiem 19 min. 29,6 sek. Eweta Szidłąuskaitie finiszowała 11-a z rezultatem 19 min. 31,7 sek. Milena Bernatowicz zajęła 12 miejsce (19 min. 40,4 sek.), Amelia Bernatowicz finiszowała 17-a z wynikiem 24 min. 42,8 sek.

Łukasz Mincewicz i Dominik Nowicki mieli do pokonania 4,5 km. Łukasz Mincewicz na strzelaniu pomylił się 3 razy i zajął 9 miejsce, pokonując 4,5 km za 17 min. 46,1 sek. Dominik Nowickas finiszował tuż za Łukaszem na 10 miejscu z wynikiem 19 min. 31,1 sek., na strzelaniu pudłując tylko raz. Romuald Noreika w kategorii M50 zajął 1 miejsce, dystans 6 km pokonując za 20 min. 23,9 sek., na strzelaniu popełniając 2 błędy.

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali na dystansie od 4 do 10 km ze startu wspólnego. Miła Sienkiewicz znów wywalczyła medal brązowy. Miła na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz i zajmowała 2 miejsce, na drugim i trzecim strzelaniu leżąc także pomyliła się po razie i na ostatni 1 km do mety wyślizgnęła na 2 pozycji, ale z powodu problemów zdrowotnych nie utrzymała 2 pozycji i na mecie zajęła 3 miejsce. Miła Sienkiewicz dystans 4 km pokonała za 17 min. 13,3 sek.

Daniel Buchowski w kategorii chłopców 2006-2007 r. ur. pierwsze strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i objął prowadzenie, na drugim strzelaniu pomylił się dwa razy i ślizgnął na 3 pozycji. Na trzecim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i ślizgnął na 4 pozycji. Na ostatnim strzelaniu pomylił się raz i zajmował 2 pozycję, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły utrzymać wysokiej szybkości na dystansie i Daniel Buchowski zajął 4 miejsce, pokonując dystans 7,5 km za 26 min. 58,2 sek. Emilia Mincewicz zajęła 5 miejsce na dystansie 6 km z wynikiem 30 min. 53,1 sek. Emilia na dwóch strzelaniach leżąc pomyliła się 3 razy, na trzecim strzelaniu stojąc pomyliła się 3 razy i zajmowała 3 miejsce, ale na ostatnim strzelaniu 3 pomyłki nie pozwoliły walczyć o miejsce na podium i Emilia zajęła 5 miejsce z wynikiem 30 min. 53,1 sek.

W kategorii M40 na trzecim schodku podium stanął Laimis Raudeliunas, 7,5 km pokonując za 31 min. 06,7 sek. W kategorii M 50 zwyciężył Romuald Noreika z wynikiem 28 min. 37,7 sek. W kategorii M60 na najwyższym schodku podium stanął Marian Kaczanowski, pokonując 7,5 km za 33 min. 51,6 sek.