Data: 2023-01-30

Mistrzostwa Europy w Lenzergeide, 2023-01-29 (sprint, sztafeta)

28 stycznia w szwajcarskim biatlonowym centrum Lenzerheide biatlonista z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow startował w sprincie na dystansie 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miał do pokonania karną rundę 150 m długości.

Nikita Romanow dobrze rozpoczął wyścig, szybko pokonał pierwsze 3,3 km do strzelania leżąc. Strzelając leżąc nie udało się trafić do wszystkich tarcz i musiał pokonać karną rundę. Na odcinek 3,3 km Nikita wyślizgnął na 64 pozycji ze stratą 1 min. 00,5 sek. do lidera. Kolejne 3,3 km były szybkie, na drugim strzelaniu stojąc nasz biatlonista pudłował raz i musiał znów zawitać na karną rundę 150 m długości, po pokonaniu której wyślizgnął na 65 pozycji, tracąc do lidera 2 min. 09,0 sek. Ostatnie kilometry Nikita Romanow pokonał bardzo szybko, wymijając 4 biatlonistów i na mecie zajął 61 miejsce wśród 131 startującego biatlonisty, pokonując dystans 10 km za 27 min. 44,4 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w sztafetach mieszanych 4 x 6 km. Na pierwszej zmianie startująca Natalia Kaczergina szybko ślizgnęła na nartach, strzelanie leżąc i stojąc wykonała bezbłędnie i na drugą zmianę wyprawiła Gabrielę Leščinskaitė na 10 pozycji, tracąc do lidera 1 min. 08,9 sek. Gabrielė na strzelaniu pomyliła się raz, szybko pokonała dystans i sztafetę przekazała dla Maksima Fomina na 8 pozycji ze stratą 3 min. 05,5 sek. Maksim strzelania wykonał bezbłędnie i na ostatnią zmianę odprawił Nikitę Romanowa na 9 pozycji ze stratą 4 min. 24,2 sek. Nikita bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km do strzelnicy, strzelają leżąc popełnił 2 błędy i zajmował 10 pozycję, ale był wyminięty przez reprezentanta Norwegii i musiał zakończyć wyścig. Takiego losu już wcześniej doznało 12 sztafet, w tym nasi sąsiedzie Łotysze, Polacy i Estończycy.

Gratulujemy Nikicie i życzymy udanych startów.