Data: 2023-01-25

EYOF w Włoszech. Biatlon-sprint, 2023-01-24

21 stycznia we włoskim regionie Friuli Venezia Giulia rozpoczął się Zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy z udziałem 1280 sportowców z 47 państw świata. Litwę reprezentują 18 sportowców, którzy będą uczestniczyć w biatlonie, narciarstwie biegowym, zjazdowym, akrobatycznym, łyżwiarstwie na krótkim torze. Wśród 4 biatlonistów reprezentujących Litwę udział biorą Emila Mincewicz i Daniel Buchowski z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego oraz trener kadry Litwy Marian Kaczanowski.

24 stycznia biatloniści rywalizowali na dystansie 7,5 km oraz 6 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Daniel Buchowski dobrze rozpoczął wyścig, szybko pokonał pierwsze 2,5 km do strzelania leżąc. Strzelając, drugim strzałem nie udało się trafić do tarczy i na kolejne 2,5 km Daniel wyślizgnął na 50 pozycji ze stratą 1 min. 46,3 sek. do lidera. Kolejne 2,5 km były trochę szybsze, na strzelaniu ostatnim strzałem nasz biatlonista pudłował i musiał znów zawitać na karną rundę. Daniel Buchowski na ostatnie 2,5 km do mety wyślizgnął na 37 pozycji ze stratą 2 min. 32,0 sek. Ostatnie kilometry Daniel Buchowski pokonał bardzo szybko i na mecie zajął 38 miejsce, pokonując dystans 7,5 km za 23 min. 57,4 sek. Mikas Wildżiunas zajął 61 miejsce z wynikiem 25 min. 38, 3 sek., a Juozas Augustinawiczius finiszował 62, pokonując dystans za 25 min. 59.9 sek.

Po południu na starcie sprintu 6 km stanęła Emilia Mincewicz. Emilia nie poradziła z emocjami, była napięta i skuta w jeździe na nartach, co niebawem skutkowało na strzelanie, stąd 4 błędy i dodatkowe 600 m dystansu. Emilia Mincewicz 6 km pokonała za 26 min. 03,2 sek. i zajęła 59 miejsce. 26 stycznia biatloniści wystartują w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km chłopcy i 10 km dziewczęta.

Gratulujemy Danielowi i życzymy naszym biatlonistom celnego strzelania.