Data: 2023-06-08

7 Międzynarodowy maraton kresowy „Wilia” pod hasłem „Pasja-Rywalizacja-Przyjaźń” w Niemenczynie

W dniu 4 czerwca na lewobrzeżnej od rzeki Wilia części miasta Niemenczyn w okolicach Vetrunge było kolorowo od 300 strojów rowerzystów i biegaczy w wieku od 3 do 85 lat, którzy przybyli do Niemenczyna z Polski, Łotwy i Litwy, aby wziąć udział w Międzynarodowym MTB maratonie „Wilia”.

MTB maraton rowerowy „Wilia” jest jednym z 13 maratonów kresowych organizowanych we wschodniej części Polski. Rowerowy maraton to nie tylko rywalizacja, ale także możliwość pozwalająca na sportowo zwiedzić Wileńszczyznę, Wilno. Najwięcej na zawody z zagranicy przybyło naszych rodaków z Polski, którzy już w sobotę przybyli do Niemenczyna i Wilna. Po południu zapoznali się z trasą maratonu, a wieczorem zwiedzili Wilno. Nie zabrakło także na starcie przedstawicieli rejonu Wileńskiego, a najliczniej uczestniczyli wychowankowie Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego oraz Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego w Niemenczynie.

Rowerzyści w zależności od swoich możliwości fizycznych i chęci mogli wypróbować swoje siły na dystansie Mikro – 200 m, Mini maratonu – 6 km, Fit – 19,5 km, półmaratonu – 39 km i maratonu – 58,5 km. Po raz drugi w maratonie miłośnicy biegania mogli rywalizować w biegu na 6 i 19,5 km oraz klasyfikacji DUAL, składającej się z biegu na 6 km i rowerowego półmaratonu 39 km.

Pierwsi na starcie stanęli uczestnicy rowerowego wyścigu „Mini” na dystansie 6 km, a po 5 minutach startowali biegacze na dystansach 6 oraz 19,5 km. W wyścigu „Mini” w grupie wiekowej K-9 całe podium zajęli przedstawiciele rejonu Wileńskiego. Zwyciężyła Ekaterina Litwinowa z Niemenczyna, drugie i trzecie miejsca zajęli Paulina Jasiukiewicz i Patrycja Kuleszo z Buiwidz. W kategorii „Żakini” Kamila Poźniak zajęła 2 miejsce, na trzecim stanęła Monika Górska. W kategorii „Żak” Daniel Siemaszko zajął 2miejsce.
W biegu na 6 km dominowali biegacze Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego. W kategorii K 14-29 lat zwyciężyła Julia Ewelina Jaczun, 2 miejsce zajęła Eliza Szidłauskaitie. W kategorii M 14-29 lat zwyciężył Titas Bakys. Waldemar Tomaszewicz zajął 2 miejsce w kategorii M 50-59 lat. W biegu „Trail” na dystansie 19,5 km zwyciężył Tomas Jateiko, drugim na mecie zameldował się Dariusz Danilewiczius. W kategorii 50-59 lat dystans 19,5 km najszybciej pokonał Vytautas Grażys. W rywalizacji DUAL bieg 6 km + półmaraton 39 km 2 miejsce zajął Laimis Raudeliunas z klubu sportowego miasta Niemenczyn „Nempolis”.

Zdobywcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni medalami i nagrodami rzeczowymi, które wręczyli dyrektor Administracji Rejonu Wileńskiego Władysław Kondratowicz, m. in. zdobywca 4 miejsca w biegu „Szpurt” na dystancji 6 km, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkiewicz, Prezes Fundacji „Maratony Kresowe” Mirosław Barej.
O godz. 12.30 wystartowali rowerzyści na dystansie maratonu 58,5 km i półmaratonu 39 km oraz „Fit” na dystansie 19,5 km. Start odbył się na biatlonowej strzelnicy. Rowerzyści, pilotowani przez dyrektora Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego Mariana Kaczanowskiego na czterokołowcu terenowym, pomknęli ulicą Kalno i przez terytorium Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa, dalej ścieżkami leśnymi, wytyczoną 19,5 km trasą wzdłuż rzeki Wilia poprzez wsie Krywołowże i Liepiai. Trasa była wytyczona po mocno pofałdowanym terenie, nie zabrakło też ostrych skrętów i stromych podjazdów. Na odcinkach ciągnących się obok rzeki Wilii rowerzyści jechali w kilkudziesięciu centymetrach od rzeki, a potem musieli ostro wspinać się w górę, jechać po skarpie, podziwiając spokojnie płynącą Wilię i rozlegające się za nią pejzaże z wysokości 100 metrów. W kilku miejscach rowerzyści musieli pokonać błota, strumyk, a ostatnią stromą górę, przez rowerzystów nazwaną „Ewerestem”, na oczach u widzów tylko niektórym udało się pokonać na stalowym rumaku, a w większości musieli zeskakiwać i biegnąć obok roweru. Wkrótce liderzy maratonu pokonali pierwsze 19,5 km i tranzytem przez startowe miasteczko wyruszyli na drugi krąg.

Najsilniejsi rowerzyści kategorii Fit po 50 minutach pojawili się na mecie. W grupie dziewcząt 13-14 lat Eweta Szidłauskaitie zajęła 2 miejsce. W kategorii 15-39 lat na drugim schodku podium stanął Łukasz Mincewicz, Kotryna Kozłowskitie zajęła 3 miejsce wśród dziewcząt. Po 1 godz. 26 min. 48 sek. na mecie pojawili się najsilniejsi rowerzyści półmaratonu na 39 km. Zwycięzcą w kategorii OPEN mężczyzn został Dawid Bojarczyk z Podlaskich Łap (1 godz. 26 min. 48 sek. W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Gabriele Andraszuniene z Wilna (1 godz. 31 min. 58 sek.). W maratonie zwyciężył Wilnianin Ignas Ambrazas, dystans 58,5 pokonując za 2 godz. 01 min. 16 sek.

W klasyfikacji drużynowej Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego w Niemenczynie na dystansie Mini zajęła 1 miejsce oraz 2. w wyścigu Fit.
Zdobywcy 1-3 miejsc w kategorii OPEN mężczyzn zostali nagrodzeni medalami oraz nagrodami rzeczowymi, które wręczyli kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkiewicz, dyrektor Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski, starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna oraz prezes Fundacji „Maratony kresowe” Mirosław Barej. W poszczególnych grupach wiekowych zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, nagrodami rzeczowymi, a najmłodsi uczestnicy medalami i prezentami, które ufundował Samorząd Rejonu Wileńskiego i Fundacja „Maratony kresowe”.

Całej imprezie sportowej towarzyszyła muzyka, która podnosiła dobry nastrój sportowcom i kibicującym. Wszyscy uczestnicy zawodów po ukończeniu dystansu mogli regenerować siły pysznymi Kartaczami i kibinami, które przyszykowała restauracja „Ruta” z polskiego miasta Puńsk.

Po zakończeniu zawodów uczestnicy byli dobrego zdania o całej organizacji imprezy, miłej atmosferze, oznakowaniu i przyszykowanej trasie. W tym roku w maratonie wzięło udział dużo rowerzystów z Litwy, którzy dobrze ocenili całą organizację zawodów i ta impreza sportowa pod hasłem „Pasja-Rywalizacja-Przyjaźń”, niezależnie od narodowości, łączy ludzi. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego, Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Starostwa miasta Niemenczyn, Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego w Niemenczynie, Fundacji ,,Maratony Kresowe” oraz finansowego wsparcia przez Samorząd Rejonu Wileńskiego i sponsorów.