Data: 2023-03-14

Młodzieżowe Mistrzostwa Litwy w biatlonie, 2023-03-11, Ignalina

11 marca w Ignalinie biatloniści z Wilna, Wisagini, Ignaliny, Onikszt, Szkoły Sportowej w Niemenczynie i Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego rywalizowali o medale Młodzieżowych Biatlonowych Mistrzostw Litwy w 8 grupach wiekowych. Biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie 3; 3,6; 4,5; 6 oraz 7,5 km ze strzelaniem dwa razy leżąc lub leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania 75 lub 150 metrów karnych dystansu.

W najmłodszej grupie wiekowej dziewcząt 2010 r. ur. na dystansie 3 km ze strzelaniem dwa razy leżąc podwójne zwycięstwo odnieśli przedstawiciele rejonu stołecznego. Zwyciężyła Eweta Szidłauskaitie z wynikiem 11 min. 18,5 sek. Eweta szybko ślizgnęła na dystansie, dwa strzelania leżąc wykonała bezbłędnie. Drugie miejsce zajęła Nika Kunczina, potrzebując 11 min. 47,4 sek. na pokonanie dystansu. Nika szybko ślizgnęła na nartach, ale na pierwszym strzelaniu popełniła jeden błąd. Antoni Butkiewicz, po raz pierwszy startujący na takiej rangi zawodach, zajął wysokie 6 miejsce, pokonując 3 km za 16 min. 35,1 sek. i popełniając 7 błędów na strzelaniu.

Jeszcze większy sukces odniosły nasze biatlonistki w kategorii dziewcząt 2008-2009 r. ur., zajmując całe podium. Miła Sienkiewicz po raz kolejny udowodniła, że jest najlepszą biatlonistką na Litwie w tej grupie wiekowej. Miła pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie, na drugim strzelaniu pomyliła się raz, ale była bardzo szybka na dystansie i zwyciężyła, pokonując dystans 3,6 km za 11 min. 51,9 sek. Drugie miejsce zajęła Eliza Szidłauskaitie z wynikiem 13 min. 46,3 sek., która pudłowała 2 razy na pierwszym strzelaniu, a drugie wykonała bezbłędnie. Trzecie miejsce zajęła Amelia Bernatowicz, pokonując dystans za 14 min. 04,5 sek. (2 karne kręgi). Milena Bernatowicz dystans pokonała za 15 min. 52,4 sek. i zajęła 7 miejsce. W tej samej grupie wiekowej chłopców zwyciężył Łukasz Mincewicz, 4,5 km pokonując za 16 min. 20,9 sek. Łukasz na pierwszym strzelaniu pomylił się dwa razy, na drugim raz. Dominik Nowickas zajął miejsce tuż za podium – czwarte, pokonując dystans 4,5 km za 18min. 19,8 sek.

W grupie dziewcząt 2007-2006 r. ur. na dystansie 6 km kolejne zwycięstwo odniosła Emilia Mincewicz z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego. Emilia na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowała 2 razy, na strzelaniu stojąc pomyliła się 3 razy. Emilia Mincewicz zwyciężyła z ponad 3-minutową przewagą, pokonując dystans 6 km za 26 min. 04,2 sek. sek. W tej samej kategorii chłopców na dystansie 7,5 km zwyciężył Daniel Buchowski. Daniel na strzelaniu leżąc i stojąc pomylił się po dwa razy, ale był najszybszy na dystansie, pokonując 7,5 km za 25 min. 48,7 sek.
W najmłodszej grupie wiekowej 2012-2013 r. ur. w wyścigu bez strzelania na dystansie 1,2 km zwyciężył Rafał Boban z wynikiem 3 min. 24,9 sek. Drugie miejsce zajął Maksim Kunczin, pokonując dystans za 3 min. 31,3 sek. W grupie dziewcząt 3 miejsce zajęła Ekaterina Litwinowa z wynikiem 3 min. 47,7 sek.
Gratulujemy zwycięzcom i medalistom oraz życzymy sukcesu.