Data: 2023-01-04

Mistrzostwa Litwy w biatlonie, 2022-12-30, Niemenczyn

Biatlonowe Młodzieżowe Mistrzostwa Litwy w Niemenczynie – nominacja Biatlonowej Federacji Litwy dla Niemenczyna

30 grudnia w Niemenczynie biatloniści z Wilna, Wisagini, Ignaliny Onikszt oraz Szkoły Sportowej w Niemenczynie i Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego rywalizowali o medale Biatlonowych Młodzieżowych Mistrzostw Litwy w 8 grupach wiekowych.

Zawody musieli odbyć się w Ignalinie, ale po ostatnim czwartkowym deszczu na strzelnicy został tylko lód i 30 grudnia z rana pozostały dwa warianty: odwołać mistrzostwa albo przeprowadzić w Niemenczynie. Około 10 godz. rano postanowiono przenieść mistrzostwa do Niemenczyna za zgodą Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Szkoły Sportowej w Niemenczynie. Na trasach w Niemenczynie także w niektórych miejscach był lód, ale do pomocy zgłosili się pracownicy szkoły sportowej, rodzice wychowanków z Niemenczyna Władas Szidłauskas, Wieczesław Kunczin oraz Tadeusz Mincewicz z Buiwidż, a także członkowie Klubu Sportowego miasta Niemenczyn „Nempolis” Laimis Raudeliunas, Martynas Krulis oraz Romuald Noreika. W imieniu własnym, prezydenta federacji i sportowców wyrażam serdeczne podziękowania za pomoc w naśnieżaniu i przyszykowaniu tras. Prawie trzy godziny pracy i wszystko gotowe, przystrzeliwanie broni i na start.

Biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie 3; 4; 6 oraz 7,5 km ze strzelaniem dwa razy leżąc lub leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karnych 75 lub 150 metrów dystansu. W najmłodszej grupie wiekowej dziewcząt 2010 r. ur. na dystansie 3 km ze strzelaniem dwa razy leżąc podwójne zwycięstwo odnieśli gospodarze. Zwyciężyła Nika Kunczina z wynikiem 14 min. 56 sek., pudłując na strzelaniu 2 razy. Drugie miejsce zajęła Eweta Szidłauskaitie, na strzelaniu pudłując 5 razy i potrzebując 17 min. 24 sek. na pokonanie dystansu.

W grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. Miła Sienkiewicz po raz kolejny udowodniła, że jest najlepszą biatlonistką na Litwie w tej grupie wiekowej. Miła, chociaż nie najlepiej strzelała, popełniając 5 błędów, ale była nie do zrównania bardzo szybka na dystansie i zwyciężyła, pokonując dystans 3,6 km za 15 min. 06 sek. Drugie miejsce zajęła Milena Bernatowicz z wynikiem 15 min. 40 sek., pudłując 3 razy, a trzecie zajęła Amelia Bernatowicz, pokonując dystans za 16 min. 28 sek. (3 karne kręgi). W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz 4,5 km pokonał za 17 min. 03 sek. i zajął 3 miejsce.

W grupie dziewcząt 2007-2006 r. ur. na dystansie 6 km zwyciężyła uczestniczka Biatlonowego Pucharu Świata wśród Juniorów Emilia Mincewicz. Emilia strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie, na strzelaniu stojąc pomyliła się 1 raz, pokonując dystans za 24 min. 05 sek. Kotryna Kozłowskitie zajęła 5 miejsce, pokonując dystans za 32 min. 47 sek. W tej samej kategorii chłopców na dystansie 7,5 km zwyciężył uczestnik Biatlonowego Pucharu Świata wśrod Juniorów Daniel Buchowski. Daniel na strzelaniu leżąc pomylił się tylko raz, na nastrzelaniu stojąc pudłował dwa razy, ale był najszybszy na dystansie, pokonując 7,5 km za 23 min. 21 sek.

W grupie chłopców 2004-2005 r. ur. Ałan Kaszperow zajął 2 miejsce na strzelaniu leżąc, pudłując 3 razy, strzelanie stojąc wykonał bezbłędnie. Ałan 7,5 km pokonał za 28 min. 38 sek. W kategorii Masters najszybszym został Wilnianin Laimis Raudeliunas, potrzebując 24 min. 58 sek. na pokonanie 7,5 km. Laimis na strzelaniu leżąc i stojąc pudłował 6 razy.

Po zawodach odbyła się dekoracja zwycięzców i medalistów mistrzostw. Pierwszym akcentem zostało wręczenie na ręce Mariana Kaczanowskiego nominacji Litewskiej biatlonowej Federacji „Najlepsze centrum sportowe/klub sportowy” dla Niemenczyńskiej społeczności: dla Szkoły Sportowej w Niemenczynie, Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Klubu Sportowego miasta Niemenczyn „Nempolis”.

Gratulujemy zwycięzcom oraz medalistom oraz życzymy sukcesu na Pucharze Państw Bałtyckich 6-8 stycznia w Madonie.