Data: 2022-10-17

Puchar A. Szałny 2022-10–15-16, Ignalina

Daniel Buchowski oraz Emilia Mincewicz zwycięzcami biatlonowych zawodów o Puchar Mistrza Olimpijskiego Algimantasa Szałny w Ignalinie

15-16 października w Ignalinie biathloniści walczyli o Puchar Mistrza Olimpijskiego Algimantas Szałny w biatlonie.

W pierwszym dniu ponad 60 biatlonistów z Łotwy, Wisagini, Onikszt, Wilna, Ignaliny i Rejonu Wileńskiego rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie od 4 do 12,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 45 sekund karnych. Wychowankowie Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego Daniel Buchowski stanął na starcie 10 km, a Emilia Mincewicz rywalizowała na dystansie 7,5 km. Emilia Mincewicz szybko pokonała pierwsze 1,7 km, na strzelaniu leżąc pomyliła się 3 razy i zajmowała 3 miejsce. Strzelając stojąc pudłowała raz i jechała na 2 pozycji, na 3 strzelaniu była bezbłędna i wyszła na prowadzenie. Emilia na zjeździe upadła, raniąc do krwi kolana, ale dalej kontynuowała wyścig. Na ostatnim strzelaniu stojąc popełniła błąd i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 7,5 km za 38 min. 23 sek., zwyciężając przed zawodniczką z Łotwy ponad 2 minuty. W grupie biatlonistów 2006-2007 r. ur. na starcie stanął Daniel Buchowski. Daniel Buchowski uzyskał najlepszy wynik na dystansie, na pierwszym i drugim strzelaniu pomylił się po 2 razy i objął prowadzenie, na trzecim strzelaniu pomylił się 4 razy i zajmował 2 miejsce. Na ostatnim strzelaniu pudłował 2 razy i na mecie uzyskał najlepszy wynik, pokonując 10 km za 38 min. 03 sek. z dwuminutową przewagą.

W niedzielę biatloniści rywalizowali na nartorolkach w sprincie na dystansie od 7,5 i 6 km. ze strzelaniem leżąc + stojąc lub 2 razy, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Biatloniści 2006-2007 r. ur. mieli do pokonania 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc. Daniel Buchowski na pierwszym strzelaniu pomylił się 4 razy i jechał na 4 pozycji, na strzelaniu stojąc popełnił 3 błędy i finiszował trzeci, pokonując dystans 7,5 km za 23 min. 48 sek. Daniel Buchowski na strzelaniu pomylił się 7 razy, szybko pokonał karne kręgi i na mecie zajął 3 miejsce, pokonując 7,5 km za 22 min. 43 sek. Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt rywalizowała na dystansie 6 km. Emilia na strzelaniu leżąc pomyliła się 3 razy i zajmowała 3 pozycję, na strzelaniu stojąc pudłowała 2 razy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 23 min. 48 sek.

Zwycięzcy i zdobywcy 2-3 miejsc zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami.

Tym startem biatloniści zakończyli rywalizację na nartorolkach i zaczynają przyszykowanie do startów zimą na śniegu. Emilia Mincewicz i Daniel Buchowski w dniach 23-30 listopada będą ślizgali na śniegu w ,,tunelu-lodziarni” w niemieckim Oberhofie. Gratulujemy zwycięzcom i medalistom i życzymy sukcesów.